VI Szkoła Wiosenna

24-26 maja 2019, Pakosław, Polska

Termin i miejsce: 24-26 maja (piątek-niedziela), miejscowość Pakosław.

Kontakt: szkolaewolucyjna@gmail.com

Szkoła Wiosenna Psychologii Ewolucyjnej jest wydarzeniem edukacyjnym o charakterze interdyscyplinarnym, zaadresowanym zarówno do studentów jak i doktorantów. Zapraszamy przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki, którzy są zainteresowani perspektywą ewolucyjną w badaniach nad ludzkim zachowaniem. Warsztaty i wykłady odbywać się będą w Pałacu Pakosław, w miejscowości Pakosław.

Misją Szkoły jest wspieranie i rozwijanie młodych badaczy, oraz popularyzacja perspektywy ewolucyjnej w badaniu ludzkiego zachowania. Ponadto Szkoła pełni rolę platformy integracyjnej, która pozwala młodym badaczom na nawiązywanie współpracy badawczej z innymi uczestnikami i zaproszonymi naukowcami. Osobom myślącym o doktoracie, szkoła daje też możliwość zapoznania się z potencjalnymi promotorami prac doktorskich.

Tematy zajęć:

Wykład: Nasze ewolucyjne dziedzictwo: myśl i działaj lokalnie, nie globalnie - prof. dr hab. Marek Konarzewski (Uniwersytet w Białymstoku)

Wykład: Wokalizacje naczelnych a komunikacja ludzka - dr Paweł Fedurek (Uniwersytet w Stirling)

Warsztat: Badania psychologiczne z użyciem technologii VR - dr Marcin Czub (Uniwersytet Wrocławski)

Seria warsztatów rozwijających kompetencje akademickie (m.in. pozyskiwanie funduszy na badania, pisanie artykułów naukowych): mgr Agata Groyecka, mgr Michał Misiak, mgr Agnieszka Sabiniewicz (doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego)

Warsztat: Tworzenie projektów badawczych w praktyce - dr hab. P. Sorokowski, prof. UWr

Koszt

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Koszty dotyczyć będą jedynie pobytu uczestników w Pakosławiu, w Pałacu Pakosław: 320 zł (nocleg i śniadania - płatne na miejscu). Transport autobusowy z Wrocławia na miejsce zostanie opłacony przez Organizatorów.

Z jakichkolwiek kosztów zwolnieni są studenci i doktoranci Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr (w tym Instytutu Psychologii UWr).

Zgłoszenia

Podstawą do przyjęcia uczestników jest nadesłanie abstraktu zawierającego pomysł na badanie empiryczne z zakresu psychologii ewolucyjnej (do 300 słów). Abstrakty można nadsyłać do dnia 3 maja na adres szkolaewolucyjna@gmail.com. Ewentualne pytania dotyczące abstraktów można kierować pod ten sam adres.

Zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach osoby zajmujące się różnorodną tematyką badawczą. Osoby niezaznajomione z tematyką psychologii ewolucyjnej zachęcamy jednak do przeczytania (przed wysłaniem abstraktu) książki D.Bussa pt "Psychologia Ewolucyjna". Opisy badań nie muszą być szczegółowe. Podczas warsztatów będzie można skonsultować projekt z ekspertami i wspólnie z nimi dopracować szczegóły.

Liczba miejsc jest ograniczona. Abstrakty są anonimowo recenzowane. W przypadku zbyt wysokiej liczby chętnych, o przyjęciu na warsztaty zdecyduje ocena zaproponowanego projektu badawczego.

Prowadzący zajęcia

prof. dr hab. Marek Konarzewski – pracuje w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białmstoku. Naukowo zajmuje się zagadnieniami z pogranicza ekologii ewolucyjnej i fizjologii zwierząt. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych (m.in. Science, PLoS One, Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences). Jako stypendysta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, pracował w zespole wybitnego amerykańskiego biologa – Jareda Diamonda. Znany jest również jako popularyzator nauki oraz autor albumów fotograficznych poświęconych Dolinie Biebrzy.

https://scholar.google.pl/citations?user=LedqCC4AAAAJ&hl=pl&oi=ao

dr Paweł Fedurek – pracuje na Uniwersytecie w Stirling. Naukowo zajmuje się badaniem zachowań wokalnych oraz hormonalnych podstaw zachowań społecznych u szympansów. Swoje badania prowadzi w rezerwacie Budongo w Ugandzie. Publikował swoje prace w takich czasopismach jak Scientific Reports, Animal Behaviour i Behavioral Ecology and Sociobiology.

https://scholar.google.pl/citations?user=xen0Ox8AAAAJ&hl=pl&oi=ao

dr Marcin Czub – pracuje w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Naukowo zajmuje się wykorzystywaniem technologii VR (virtual reality) w terapii chronicznego bólu. Kieruje projektem VR4Health, którego celem jest eksperymentalne badanie i stosowanie technologii VR w służbie zdrowia.

dr hab. prof. UWr Piotr Sorokowski – jest dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania w zakresie kulturowych i ewolucyjnych aspektów funkcjonowania człowieka. Opublikował prawie 100 prac naukowych, w tym w takich czasopismach naukowych jak Nature, Evolution and Human Behavior, Journal of Cross-Cultural Psychology

https://scholar.google.pl/citations?user=Fb4av6oAAAAJ&hl=pl

mgr A. Groyecka, mgr M. Misiak, mgr A. Sabiniewicz – są w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ich badania są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki. Ich publikacje ukazywały się w takich czasopismach jak Scientific Reports, Appetite i Chemical Senses